- Udzielamy bezpłatnej pomocy psychologicznej i pedagogicznej rodzinom zastępczym, które:
- z powodu problemów osobistych, rodzinnych lub społecznych mają problemy wychowawcze z dziećmi naturalnymi lub powierzonymi,
- znalazły się w sytuacji kryzysowej,
- poszukują możliwości pomocy, konsultacji i wsparcia,
- chcą podnosić swoje umiejętności opiekuńcze i wychowawcze,
Prowadzimy bezpłatne szkolenie kandydatów na rodziców zastępczych zarówno podstawowe jak i specjalistyczne.
Warunkiem podjęcia konsultacji lub szkolenia w naszym Ośrodku jest całkowita dobrowolność oraz chęć zrozumienia i rozwiązania swoich problemów osobistych, rodzinnych i wychowawczych lub podnoszenia swoich umiejętności wychowawczych.
Osoby pracujące w naszym Ośrodku mają znaczne doświadczenie w pracy środowiskowej, w pracy wychowawczej oraz terapii rodzinnej. Trudności wychowawcze stwarzane przez dzieci rozumiemy jako ich nieefektywny, destrukcyjny sposób radzenia sobie ze swoimi problemami osobistymi, rodzinnymi czy społecznymi. Problemy te często wynikają z braku porozumienia i mają swoje korzenie w doświadczeniach dziecka w rodzinie. Dlatego też, w miarę możliwości, swoim postępowaniem konsultacyjnym lub terapeutycznym staramy się objąć całą rodzinę.
W trakcie konsultacji koncentrujemy się przede wszystkim na zrozumieniu problemów psychologicznych leżących u podłoża problemów wychowawczych. Prowadzone postępowanie obejmuje także poszukiwanie rozwiązania tych problemów oraz zdobycie doświadczeń i umiejętności pozwalających na efektywne zaspokajanie potrzeb dziecka bez naruszania potrzeb innych.
W trakcie prowadzonych szkoleń dla rodziców zastępczych szczególną uwagę poświęcamy zrozumieniu przez nich powierzonego dziecka. Zrozumieniu jego historii, doświadczeń, potrzeb i problemów oraz możliwości udzielenia mu efektywnej pomocy.
- W ramach programu naszego Ośrodka proponujemy następujące formy pomocy i szkolenia:
- porady i konsultacje dla młodzieży,
- porady i konsultacje dla rodziców,
- konsultacje specjalistyczne,
- interwencje kryzysowe,
- wizyty domowe,
- terapię indywidualną,
- terapię rodzinną,
- trening psychologiczny,
- zajęcia psychoedukacyjne,
- grupy wsparcia,
- szkolenie podstawowe dla kandydatów na rodziców zastępczych,
- szkolenie zaawansowane zawodowych specjalistycznych rodzin zastępczych dla dzieci niedostosowanych społecznie.
Korzystanie z proponowanych form pomocy poprzedzone jest wstępnymi kontaktami służącymi rozpoznaniu problemów, potrzeb i możliwości rodziny zastępczej oraz wspólnemu uzgodnieniu programu i zasad pomocy lub szkolenia.
Ośrodek nasz jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 1000- 1900.
Rodziny zastępcze przyjmowane są po uprzednim telefonicznym umówieniu terminu wizyty. Uzgodnić termin wizyty można wyłącznie w godzinach 900 - 1500.
Decyzja o rozpoczęciu konsultacji poprzedzona jest wstępnymi kontaktami służącymi rozpoznaniu problemów, potrzeb i możliwości rodziny zastępczej.
Nasze aktualne programy
Głównym celem projektu jest profilaktyka i edukacja w zakresie zapobiegania przemocy
w rodzinie, dotycząca w szczególności przyczyn i skutków przemocy
Celem projektu jest wsparcie w rozwoju i rozwiązaniu problemów dzieci i młodzieży z terenu miasta Ostrołęki w wieku 11-18 lat przebywających w pieczy zastępczej lub zagrożonych umieszczeniem w pieczy zastępczej.
Głównym celem projektu jest profilaktyka przemocy w rodzinie oraz edukacja służb, instytucji, społeczności lokalnej w zakresie zapobiegania przemocy domowej.
Nasze archiwalne programy
Celem programu jest wzmocnienie pozycji organizacji biorących udział w projekcie we własnym środowisku lokalnym oraz pogłębienie współpracy pomiędzy organizacjami.
Udzielamy bezpłatnej pomocy psychologicznej, socjalnej, edukacyjnej osobom w wieku powyżej 60 lat w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych 2014-2020.
Projekt ma na celu wypracowanie modelu lokalnego systemu reintegracji społecznej, modelu, który można będzie wdrażać w podobnych społecznościach lokalnych.
Udzielamy bezpłatnej pomocy psychologicznej i pedagogicznej rodzinom zastępczym.
Udzielamy bezpłatnej pomocy terapeutycznej osobom w wieku 14-21 lat, które zagrożone są uzależnieniami lub uzależnione są od alkoholu, narkotyków i innych środków odurzających.
Udzielamy bezpłatnej pomocy prawnej osobom i rodzinom z terenu Warszawy i powiatów ościennych, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej.